24 Nisan 2010 Cumartesi

Kozanlı Camii, Gaziantep

Kozanlı CamiiKozanlı Mahallesi Kozanlı sokakta bulunmaktadır.H.1065(M.1647) ve 1057(M.1654) tarihli Şeri Mahkeme Sicillerinde mescit olarak geçmektedir. Kozanlıdaki mabedin H.1088 tarihli Şeri Mahkeme Sicilleri kaydında Üstat Ali Bey’in yaptırdığı cami olarak geçmektedir.

Caminin örtüsü içten çapraz tonozludur.Çıkmalı çift minberi, üç gözlü son cemaat yeri,tek şerefeli bodur bir minaresi mevcuttur. Caminin yapım sistemi kesme taştır. cami dikdörtgen bir plana sahip olup, mihrap duvarına paralel iki ayakla 6 bölüme ayrılmış, her bölüm çapraz tonozla örtülmüştür. Mihrap sivri kemerli, mukarnaslı niş biçimindedir. Mihrabın iki tarafındaki pencereler dikdörtgen ve yuvarlak kemerlidir. Cami iç mekanında sonradan ahşapla ayrılmış kadınlar mahvili bulunmaktadır. Son cemaat yeri 3 tane sivri kemerle bağlanmış iki payelidir. Tavanı betonarme döşemelidir. Son cemaat yerinin önü ve avlu keymik taşı ve karataşlarla döşenmiştir. Son cemaat yerinin önünde renkli taşlarla yapılmış göbek taşı bulunmaktadır.
Cami minaresi caminin içindedir. Minare şerefeye kadar kesme taş, şerefe üstü yivli taştan inşa edilmiş olup planı yuvarlaktır. Şerefe korkulukları taş levhalar halindedir. Mukarnaslı şerefenin altında sonradan düştüğü tahmin edilen çiniler olduğu anlaşılmaktadır.