12 Haziran 2010 Cumartesi

Süleymaniye Camii, Perth, Avustralya

1979’da kurlan Türk İslam Derneği çatısı altında yapılan gayretli çalışmalar neticesinde 1984’te Perth Süleymeniye Camii hizmete açılmıştır.Başlangıçta cami inşaatı için toplanan paranın, çevre sakinlerinin karşı çıkmaları nedeniyle mahkeme masraflarına harcanması bu işe gönül verenlerin azmini kırmamamıştır.Başlangıç aşamasında yaşanan sıkıntılar caminin mimari tarzını da ekilemiştir. Caminin T şeklinde kilise mimarisine yakın bir tarzda yapılması mahalle sakinlerinin tepkilerini azaltmak amacıyla caminin mimarı tarafından düşünülmüştür. Cami daha sonra yapılan ilavelerle bugünkü son şeklini almıştır. Şu an üzerinde bulunan kubbe de daha sonraları Endonezyadan getirtilmiştir.
25/11/1984 tarihinde ibadete açılan, 500 kişi kapasiteli Perth Süleymaniye Camii Western Avustralyada bulunan tek Türk Camisi olma özelliğini taşımaktadır. Melbourne Ataşeliğine bağlı olan caminin Din Görevlisi de devletimizin bu bölgedeki tek resmi görevlisidir. Cami, Şehir merkezine 8km mesafede bulunmaktadır. Hutbeler İngilizce-Türkçe okunmaktadır.
Perth Süleymaniye Cami, Perth’de yaşayan Türklerin çoğunluğunun etrafinda toplandığı, meselelerini görüştüğü, ibadetini yaptığı önemli bir merkez konumundadır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme