26 Kasım 2017 Pazar

Moskova Anıt Camii, Moskova, Rusya

Moskova Anıt Camii, Moskova, Rusya
(Мемориальная мечеть)
Moskova Anıt Camii, Rusya;'nın başkenti Moskova'da bulunmaktadır.
Moskova Park Pobedy'de ayrıca bir sinagog ve bir de kilise yaparak bugün ve gelecekte dinler için bir birlik sembolü oluşturmak için inşa edilmiştir.
Yapımı 1995-1997 de yapılmıştır.
Cami, 1941-1945 (2. Dünya Savaşı) yılları arasında Rusların Nazi Almanya'sına karşı vatan topraklarını savunmak için yaptıkları Büyük Vatanseverlik Savaşı'ndan zaferle çıkmalarının akabinde, Müslümanların bu savaşa yaptığı katkılara ithaf etmek amacıyla, şehid olan Müslüman askerlerin hatırasına inşâ edilmiştir.
Moskova Anıt Camii, Moskova, Rusya
Moskova Bölge Meclisi Milletvekilleri tarafından Rusya Meclisine caminin kurulmasına karşı bir şikayet gönderilmesine rağmen cami, Moskova Belediye Başkanının yardımlarıyla Tataristan, Başkurdistan, Adıgeya, Kazakistan devletlerinin maddi desteği ve Rusya'nın finasne etmesi ile 6 Eylül 1997 yılında ibadete açılmıştır.
Moskova Anıt Camii, Moskova, Rusya
Açılışa Kazakistan Devlet Başkanı Nazarbayev, Başkurdistan Devlet Başkanı Rahimov, Tataristan Devlet Başkanı Şammiyev ve Moskova Belediye Başkanı Lujkov katıldı.
Caminin dış cephesi Tatar, Özbek, Kafkas gibi üç farklı Müslüman mimarlık ekolünün geleneklerini ihtiva etmektedir.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder