22 Ağustos 2010 Pazar

Hoca Hasan Camii İle İlgili Bilgiler, Meram, Konya


Hoca Hasan Camii, Konya
Konya'nın Meram İlçesi Beyhekim Mahallesinde, Gedavet Parkına cepheli bu Selçuklu mescidinin yapım tarihi belli değildir. 
Cami’nin kitabesi günümüze gelememiştir. Ayrıca kaynaklarda da banisinin ismine ve yapım tarihine rastlanmamıştır. Yapı üslubundan XIII.yüzyılın ortasında yapıldığı sanılmaktadır. 


Cami tek ve sağır kubbelidir. Kıble tarafına üç sağ ve soluna da ikişerden dört penceresi açılır. Mihrabında çini bulunmayan cami kubbesinin üstünde çıkıntı halinde süsler vardır.   

Cami,
kare planlı ve kubbeli bir yapıdır. İlk yapımında önünde bulunan son cemaat yeri zamanla değiştirilmiş ve ahşap bir çatı ile örtülmüştür. İbadet mekânının üzerini tromplu bir kubbe örtmektedir. Tromplar zikzak tuğla örgüsü ile yapılmıştır. 
Mescit ve minare tamamen tuğla ile yapılmıştır. 

 Hoca Hasan Camii, Konya
Minare planı ve inşa tarzı itibarıyla Selçuklu sanatının en güzel örneklerinden biri olup anıtsal bir görünümdedir.Vaktiyle minarenin cadde üzerindeki kitabesi yok olmuştur. Tuğlaları asırlar boyunca mukavemetini korumuş olup bu, Selçuklu devri boz tuğlalarının, Konya taşlarının hepsinden daha dayanıklı olduğunu göstermektedir.   
Minare kare kaide üzerine gövdesi de kare biçimli olup, yarım daire yivlerle kütlevi görünümü hafifletilmiştir. Minare üzerinde firuze ve lacivert sırlı tuğla ve çini kalıntıları görülmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder