31 Ocak 2023 Salı

Umolyani Köyü Camii, Saraybosna, Bosna-Hersek

Umolyani Köyü Camii, Saraybosna, Bosna-Hersek
Umolyani Köyü Camii, Bosna-Hersek'in Başkenti Saraybosna'nın yakınlarındaki Byelaşnitsa Dağındaki Umolyani köyünde yer almaktadır.
Caminin 1488 ila 1489 yılları arasında inşa edildiği tahmin edilmektedir.
İlk olarak ahşaptan inşa edildiği tahmin edilen cami minaresinin, 19. yüzyıl sonlarında taşla kaplandığı ifade ediliyor.
Cami minaresinin taştan ve şerefesiz olmasının sebebi, yağış ve selden korunması için. 
Cami avlusunda bulunan altı erkek mezarından ikisinin mezar taşında hac vazifelerini gerçekleştirdiklerine dair işaretler bulunuyor.
Umolyani Köyü Camii, Saraybosna, Bosna-Hersek
Sırp askerlerince yüzlerce caminin yakıldığı 1992 – 1995 yılları arasındaki Bosna Savaşı’nda, Umolyani köyünde bulunan tarihi Osmanlı Camii'nin yakılmasını bir Sırp askerinin önlediği rivayet ediliyor.
Byelaşnitsa dağı yakınlarında bulunan 13 köyün camileriyle birlikte yakıldığı 1993 yılında, bölgede bulunan Umolyani köyünün tamamının yakılmasına rağmen, bir Sırp askeri tarafından camiye dokunulmasına izin vermediği yönündeki iddia efsane ve hikayelere konu olmuştur.

Köyde yaşayan Muharem Fatiç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, savaştan sonra köye ilk geldiklerinde cami duvarında “Buraya Dokunma” yazısıyla karşılaştıklarını söyledi.
Camiyi ayakta gördüklerinde büyük bir sevinç yaşadıklarını anlatan Fatiç, “Her şeye rağmen yüreğinde güzellik taşıyan Sırp askerine teşekkür ediyorum. 
Yakılan evlerimizi tekrar inşa etme fırsatı bulduk ama caminin yakılmamış olması savaş zamanı hem bize hem de ordumuza yardımcı oldu” dedi.

Köy sakinlerinden Bayro Suşiç ise caminin Osmanlı döneminde 15. yüzyılda inşa edildiğini tahmin ettiklerini ifade ederek, savaş esnasında caminin yakılmamasındaki sebebin köyde görevli olan bir Sırp askerinin “yapmakla yükümlü olduğu şeyi yapmak istememesi” olarak kaydetti.

Cami, Bosna Hersek Milli Eserleri Koruma Komisyonu tarafından “milli anıt” olarak koruma altına alındı.

Kaynak: http://www.bosnahersek.ba/bosna-savasinda-sirp-askerinin-kurtardigi-cami/Hiç yorum yok:

Yorum Gönder