31 Mart 2021 Çarşamba

Hoca Ahmet Yesevi Camii, Türkistan, Kazakistan

Hoca Ahmet Yesevi Camii, Türkistan, Kazakistan
Hoca Ahmet Yesevi Camii, Kazakistan'ın Türkistan şehrinde bulunmaktadır.
Anadolu’nun İslamlaşmasında büyük rolü bulunan Hoca Ahmet Yesevi adına yaptırılan cami ve külliye, 17 Nisan 2016 Cuma günü iki ülkenin üst düzey devlet erkanının katılımıyla ibadete açılmıştır.

Yine Türkistan şehrinde yer alan ve yaklaşık 14 bin öğrencinin eğitim gördüğü Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi kampüsü yanında, TDV tarafından yaptırılacak caminin temeli de aynı gün atıldı. 
Hoca Ahmet Yesevi Camii!nin Mihrab ve Minberi
Büyük Türk mutasavvıf ve şairi Hoca Ahmet Yesevi’nin türbesinin bulunduğu alanın hemen yanına inşa edilen ve 10 milyon 461 bin dolara mal olan camide, aynı anda yaklaşık 3 bin kişi ibadet edebilmektedir.
Hoca Ahmet Yesevi Cami ve Külliyesi’nin bütün finansmanı Türkiye Diyanet Vakfı tarafından karşılanırken, üniversitenin yanına yapılacak caminin yapımını da TDV üstlendi. 
Yaklaşık 70 yıl komünist rejim yönetiminde kaldıktan sonra Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte 16 Aralık 1991’de bağımsızlığına kavuşan Kazakistan’ın yardımına koşan Türkiye’nin kardeş ülkeye yönelik yardım ve destekleri hız kesmeden sürüyor. 
Türk-Kazak dostluğunun yansıtıldığı cami, klasik Kazak mimarisi görünümüne sahip olmakla birlikte, yapımında modern malzemeler kullanıldı. 
Tüm masrafları Türkiye Diyanet Vakfı tarafından karşılanan cami ve külliyesi, Türk-Kazak kardeşliğini yansıtan bir dekorasyon konseptiyle inşa edildi. 
Sadelik ana fikrini baz alan proje, geleneksel sanatları içinde barındıran detay zenginliğine sahiptir. Orta Asya ve Selçuklu mimarisinden izler taşıyan, bölgedeki tarihi yapılarla da uyum içinde olan cami ve külliyede, kütüphane, aşevi, çok amaçlı salonlar, yemekhane, kafeterya, imam-müezzin odaları, sınıflar, morg, gasilhane gibi birçok hizmet alanı bulunuyor. 
Cami ve müştemilatının oturum alanı 2.200 metrekaredir.
Cami, çevre düzenlemesiyle birlikte 20.000 metrekarelik alana sahiptir. 


KAZAKİSTAN'DAKİ DİĞER CAMİLER

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder